KALİTEYE BAĞLILIK

TAHSİLDAROĞLU markası ilk günden yarattığı kalitesini sektörde uzun yıllardır korumaktadır. Ürünlerimiz, tesislerimizde özenle üretilerek sofralarınıza ulaşmaktadır.

Çanakkale Ezine yöresinin kendine has bir rahiyaya sahip bitki örtüsüyle beslenen koyun, keçi ve inek sütleri bölgede bulunan merkezlerden hijyenik koşullarla toplanmaktadır. Sütler bu merkezlerde bulunan soğutma tanklarında soğutulmakta ve ardından soğuk zincir kırılmadan tankerlerle işlenmek üzere tesislerimize ulaştırılmaktadır. Böylece süt, tazeliğini; üretilen ürünler de mükemmel kalitesini korumaktadır.

TAHSİLDAROĞLU, üst düzey teknoloji ve tamamen hijyenik şartlarda üretim yaparak, hammaddeden nihai müşteriye kadar ürünlerini soğuk zincir kırılmadan ulaştırıp, her aşamada gıda güvenirliliğini sağlamaktadır. Temel hedefimiz, müşteri memnuniyetini daima ön planda tutmak ve eşsiz kalitedeki ürünlerimizi müşterilerimize sunmaktır. Bu doğrultuda; tüm üretim proseslerini, BRC – Helal sertifikaları ve ISO – HACCP kalite kontrol sisteminin esaslarıyla, geleneksel değerlerinden taviz vermeden gerçekleştirmektedir.